Bieniewice.pl


Idź do treści

Festyn 2009

VII Integracyjny Festyn w Bieniewicach


Na terenie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Bieniewicach mieszkańcy okolicznych wsi Po raz kolejny wspólne bawili się na festynie integracyjnym. Impreza zorganizowana została już po raz siódmy przez Towarzystwo Pomocy Dzieciom Wiejskim i Zespół Szkół w Bieniewicach przy udziale Rady Rodziców i pomocy Koła Gospodyń Wiejskich. Tradycyjnie, oprócz dobrej zabawy dla uczestników, festyn miał na celu integrację podopiecznych Krajowego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw na Rzecz Niepełnosprawnych i Niezaradnych Życiowo „Przyłącz się do nas”.

Podopieczni Domów Pomocy Społecznej z Łubca i Sadowej uczestniczyli w turnieju, w którym podczas wielu konkurencji zdobywali atrakcyjne nagrody. Warsztaty terapii zajęciowej prowadzone w Domach Pomocy urządziły stoiska z wyrobami podopiecznych. Każdy mógł zasilić budżet Stowarzyszenia, kupując ręcznie tkane płótna, malowane na drewnie i szkle piękne obrazy oraz sztuczne kwiaty.

Na lokalną imprezę licznie przybyli okoliczni mieszkańcy, ich rodziny i znajomi. Dla uczestników festynu panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bieniewicach przygotowały poczęstunek oraz gorące napoje.


Podczas Festynu odbył się efektowny pokaz akrobacji lotniczych. Brały w nim udział modele helikopterów pilotowane przez Michała Masłowskiego i Marcina Sałka z Klubu helikopterowego HFFK. Marzący o pilotażu mogli spróbować swych sił na symulatorze lotów. Namiot, w którym ustawiono symulator, był oblegany, a wirtualny samolot rozbijał się wielokrotnie. Każdy, kto próbował sił w roli lotnika, szczególnie docenił umiejętności pilotażu pana Michała i Marcina. Modele helikopterów kręciły pętle i latały „na śmigle” w odwróconej pozycji, a czasem bacznie obserwowały zgromadzonych widzów, powoli przesuwając się przed publicznością.

Bieniewiccy strażacy wraz z kolegami z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przedstawili nowoczesny sprzęt gaśniczy, a drużyny młodzieżowe z OSP w Bieniewicach sprawnie wykonały akcję gaśniczą. Ochotnicy w ciągu kilkudziesięciu sekund rozwinęli węże i ugasili pozorowany pożar.
Miło było usłyszeć słowa prezesa OSP w Bieniewicach, pana Ryszarda Stachlewskiego, że są to pełnowartościowi strażacy, którym jedynie młody wiek nie pozwala na uczestnictwo w prawdziwych akcjach bojowych. Każdy kiedyś chciał być strażakiem, dlatego goście festynu, Jan Żychliński, Starosta naszego powiatu i Burmistrz Błonia Zenon Reszka, wraz z przewodniczącym Rady Gminy – Piotrem Pniewskim, założyli bojowe hełmy. Nie jestem jednak pewien, czy zostaną przyjęci do szeregów OSP, gdyż nie jest łatwo być strażakiem. Na szczególne uznanie zasługuje więc fakt, że OSP w Bieniewicach ma mocną reprezentację młodzieżową, a od pewnego czasu działa tu drużyna dziewcząt. Młodzi strażacy uczestniczą w regularnej lidze strażackich drużyn piłkarskich.


Kiedy strażacy walczyli z pozorowanym pożarem, równocześnie odbywały się występy utalentowanej młodzieży. Uczennica klasy V szkoły podstawowej w Bieniewicach, Paulina Kuropatwa, krótkim recitalem zachwyciła publiczność pięknym śpiewem i dojrzałym głosem. Owacje wywołał występ grupy tanecznej złożonej z uczniów klasy II gimnazjum Mężczyźni nocą. Wykonali oni zabawny układ choreograficzny do składanki znanych przebojów. Również nasze bieniewickie przedszkolaki po wykonaniu układu tanecznego zostały przez widzów nagrodzone gromkimi brawami.

Dla zwycięzców zawodów zostały przygotowane nagrody. Drużyny z Domów Opieki w Łubcu i Sadowej otrzymały z rąk Starosty i Burmistrza medale oraz liczne nagrody rzeczowe. Wieczorem wszyscy bawili się na występach zespołu Włodzimierza Sadowskiego i Jana Jaworskiego, którzy potrafili wciągnąć do wspólnej zabawy zgromadzoną publiczność.

Szczególne podziękowania należą się dyrektorowi Zespołu Szkół w Bieniewicach, Markowi Parafiniukowi, który wziął na swoje barki główny ciężar organizacji całej imprezy. Również nauczycielom: pani Hannie Wasilewskiej-Weiss oraz Barbarze i Danielowi Siedleckim za duży wkład pracy w przygotowanie festynu. Składamy podziękowania panu Ireneuszowi Gawryołkowi za przeprowadzenie sobotniego turnieju tenisa stołowego, pani Annie Ludwin-Właszczuk oraz Krzysztofowi Piotrowskiemu – organizatorowi olimpiady niepełnosprawnych. Słowa podziękowania kierujemy do pana Stanisława Kołaczka – konserwatora w zespole szkół, który zadbał o nagłośnienie imprezy, a także do pań Woźnych, które troszczyły się o czystość i porządek.


Zdzisław Sobierajski


Powrót do treści | Wróć do menu głównego